Linux izmanto Kubā un Francijas policijā

Kubā izstrādāts pašiem savs Linux

Sociālistiskajā Kubā prezentēts īpaši šai valstij paredzēts Linux distributīvs Nova. Atvērtā koda projekts izveidots, lai varētu veiksmīgāk izvairīties no dažādām licencēšanas izmaksām, piemēram, Microsoft Windows pirkšanas, skaidro valsts oficiālās amatpersonas.
Distributīvu izstrādājuši Havanas Universitātes studenti, un projekts veidots apmēram gadu. Tas prezentēts Komunikāciju un Tehnoloģiju konferences laikā. Pagaidām nav skaidrs kādas programmas ietilpst Linux Nova. Tāpat arī nav skaidrs kur to var lejupielādēt.

„Man gribētos cerēt, ka piecu gadu laikā valstī būs vairāk nekā 50 procenti Linux lietotāju,” komentē Hektors Rodrigezs, Informācijas Zinību universitātes dekāns. Pāreja uz brīvu programmatūru ir tuvāka Kubas iedzīvotāju ideoloģijai, uzskata H.Rodrigezs.

No Kubas 11 miljoniem iedzīvotāju pieeja internetam ir tikai 1,4 miljoniem. Iedzīvotāji, kuri lielākoties pelna 17 līdz 20 ASV dolārus mēnesī, pie datoriem reti kad piekļūst ārpus skolas vai darba.

Jāpiezīmē, ka Kubā jau kādu laiku ir ieviests ASV ražoto preču embargo, tādējādi nav iespējams oficiāli iegādāties arī Microsoft vai Apple produktus. Datorus šajā valstī mājas vajadzībām ļauts iegādāties vien kopš pagājušā gada.

Franču policija ietaupa miljonus pārejot uz Linux

Arstechnica ziņo, ka Francijas nacionāla policija Gendarmerie Nationale ir ietaupījusi miljonus pārceļot savus datorus no Microsoft Windows uz Ubuntu Linux.

Pāreja uz atvērto kodu sākās jau 2005. gadā, kad Microsoft Office visos policijas datoros tika nomainīts ar OpenOffice.org. Laika gaitā tika ieviestas arī citas atvērtā koda programmas, piemēram, Firefox un Thunderbird. 2006. gadā pēc Windows Vista iznākšanas franči nolēma pilnībā atteikties no Microsoft produktiem un pāriet uz Ubuntu.

Šobrīd Ubuntu Linux darbina 5000 policistu ikdienas darbstacijas, vēl 15000 datoru iegūs šo atvērtā koda operētājsistēmu līdz gada beigām. Kopējais migrācijas mērķis ir līdz 2015. gadam pārcelt visus 90 000 franču policistu datorus uz Linux platformu.

Pēc Eiropas Komisijas Atvērtā koda observatorijas datiem pārejot uz Linux Franču policija samazināja savas IT izmaksas par 70%. Pateicoties šim solim kopš 2004. gada uz licenču un uzturēšanas izmaksu rēķina ir ietaupīti aptuveni 50 miljoni eiro.

Leitnants Kols Guimards teica, ka pāreja no XP uz Ubuntu esot notikusi ļoti vienkārši. Lielākās problēmas esot bijušas ar atšķirīgām ikonām un spēlītēm, kas tomēr neesot policijas galvenais uzdevums.

Linux tiek izmantots arī citās Francijas institūcijās, Franču nacionālā asamblejas datoros mājo jau pieminētais Ubuntu, bet 1000 Lauksaimniecības ministrijas datoru darbina Mandriva Linux.

Comments

comments

You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Linux izmanto Kubā un Francijas policijā”

  1. Kas tas par mazo kolēģīti bildē? :)

  2. Mārcis saka:

    ;p nu lidzigs ir

Leave a Reply

Draugiem.lv pase